Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

  • Feb 24th, 2022
  • 6 min read
Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Zakup używanego samochodu w dzisiejszych czasach jest niezwykle prosty, ponieważ wystarczy tylko przelew pieniędzy i kilka podpisów. Jednak rynek samochodów używanych jest pełen niebezpieczeństw i ryzyka, którego czasami nie warto podejmować.

Aby uniknąć większości złych konsekwencji, zawsze zaleca się wizytę w warsztacie samochodowym w celu dokładnego sprawdzenia pojazdu, który zamierzasz kupić. Na jakie obszary należy jednak zwrócić uwagę? Czasami wizyta u specjalisty nie jest nawet konieczna - mogą istnieć wyraźne przesłanki do pominięcia transakcji.

Oto 10 najbardziej popularnych problemów z używanymi samochodami:

Źle pracujący silnik

Aby silnik mógł pracować bez zakłóceń, w komorze spalania musi dojść do zapłonu idealnej mieszanki paliwa i powietrza. Jeśli systemy przepływu paliwa lub powietrza nie działają prawidłowo, może to powodować wahania, drżenie i stukanie silnika.

Sprawdź, czy we wnęce silnika nie ma poluzowanych przewodów i niepodłączonych złączy. Sygnałem problemu mogą być również wycieki paliwa. Czasami kierowcy zapominają wymienić świece zapłonowe, więc upewnij się, że to zrobisz, gdy kupisz używany samochód.

Problemy z hamulcem

Czasami, gdy pedał hamulca jest wciśnięty, samochód może zacząć się trząść. Kontynuowanie jazdy takim samochodem nie jest bezpieczne i problem ten powinien być natychmiast naprawiony. Jednakże tego rodzaju usterkę można wykryć tylko podczas jazdy próbnej, więc najpierw należy się o takową postarać.

Drżenie samochodu podczas hamowania może być spowodowane przez wadliwe tarcze hamulcowe. Zwykle dzieje się tak, gdy samochód uderza w kałużę deszczową zaraz po gwałtownym hamowaniu. Przegrzane tarcze mogą się odkształcić przy nagłej zmianie temperatury.

Korozja

Jest to problem większości używanych samochodów. Korozja zwykle atakuje pojazd już po 3 latach posiadania (albo nawet w krótszym czasie, jeśli konserwacja nie była właściwa). Niektóre samochody, aby zapobiec korozji, posiadają części nadwozia pokryte cynkiem lub nawet wykonane z aluminium. Większość samochodów może jednak silnie rdzewieć.

Warto nie tylko dokładnie obejrzeć z każdej strony samochód, który chcemy kupić, ale także sprawdzić jego podwozie (np. na podnośniku). Silna korozja to kosztowny problem do rozwiązania, ponieważ wymaga rozebrania samochodu na części, szlifowania, spawania, malowania i ponownego złożenia w całość. Rdza zwykle dotyka samochody, które są używane w regionach blisko wody morskiej lub w krajach, gdzie ze śniegiem na drogach obchodzi się poprzez nakładanie soli. Jeśli to możliwe, unikaj zardzewiałych pojazdów lub wynegocjuj za nie znacznie niższą cenę.

Licznik kilometrów

Przebieg jest ważnym parametrem przy wyborze używanego samochodu. Można go nazwać wskaźnikiem ogólnego zużycia każdego samochodu. Dość powszechna jest jednak nieuczciwa praktyka tzw. "przekręcania" licznika, aby samochód wydawał się świetną okazją. Kupujący powinni być bardzo ostrożni w tej kwestii.

Aby upewnić się, że przebieg jest autentyczny, sprawdź raport historii danego auta, korzystając z opcji Premium SprawdźAUTO. Każdy samochód jest sprawdzany pod kątem wszelkich śladów oszustw związanych z przebiegiem. Jest to jedyny sposób, aby uniknąć zakupu samochodów z cofniętym licznikiem. Takie pojazdy posiadają błędy w harmonogramie konserwacji i mogą być trudne w utrzymaniu, jak i w odsprzedaży w przyszłości.

Samochód trzęsie się po puszczeniu sprzęgła

Samochody z manualną skrzynią biegów mogły mieć trudne życie, jeśli ich właściciel był niedoświadczonym kierowcą. Obsługa sprzęgła jest podobna do utrzymywania równowagi. Jeśli sprzęgło było nadużywane, może powodować znaczne wibracje pojazdu, szczególnie podczas startu z postoju.

Pochodzą one najprawdopodobniej od przegrzanej tarczy sprzęgła. Wymiana sprzęgła może być kosztownym procesem w przypadku większości samochodów, ponieważ wiąże się z koniecznością rozebrania skrzyni biegów. Upewnij się więc, że wykonasz kilka rozruchów auta podczas jazdy próbnej.

Nierównomierne zużycie opon

Podczas przeglądu samochodu zwróć uwagę na wszystkie cztery opony. Sprawdź, czy ich bieżnik nie jest nierównomiernie zużyty. Może to zdradzić kilka tajemnic dotyczących samochodu i może skutkować tysiącami złotych wydanymi na nieplanowane naprawy.

Nierównomierne zużycie opon może być spowodowane złym ustawieniem kół. Jednak w niektórych przypadkach zbieżność kół jest znacznie przesunięta i może to być wynikiem złych napraw po dużych wypadkach. Zdjęcia w raporcie SprawdźAUTO zazwyczaj ujawniają, jak bardzo samochód był uszkodzony za czasów poprzedniego właściciela.

Różne kolory i szczeliny

Jeśli zauważysz różne odcienie kolorów lub niedoskonałe szczeliny między panelami nadwozia, może to być wyraźny znak, aby rozejrzeć się za innym samochodem. Tanie naprawy nadwozia są jedną z rzeczy, których należy unikać, jeśli chodzi o zakup bezawaryjnego samochodu.

Upewnij się, że cały samochód jest symetryczny. Dotyczy to również wnętrza. Sprawdź, czy nie posiada on żadnych dziwnych błędów montażowych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Niektóre źle ustawione szczeliny mogą być łatwo skorygowane, ale w niektórych przypadkach, jest to prawie niemożliwe do zrobienia.

Trzęsąca się kierownica

Jest to jeden z najczęstszych problemów w używanych samochodach. Może on prowadzić do bardzo prostych rozwiązań, ale czasami pokazuje wyraźne oznaki kiepskiej historii konserwacji. W większości przypadków drżenie kierownicy zależy od prędkości samochodu (lub prędkości obrotowej przednich kół).

Aby naprawić trzęsącą się kierownicę, należy odwiedzić warsztat oponiarski i poprosić o wyważenie kół samochodu. Zazwyczaj to wystarczy, aby rozwiązać problem. Czasami konieczna jest wymiana opon lub kół, jeśli drżenie jest spowodowane ich uszkodzeniem.

Stukot zawieszenia

Podczas jazdy próbnej upewnij się, aby udać się na niedoskonałą drogę, która pozwoli poczuć, jak działają elementy zawieszenia. Nie bój się, jeśli słyszysz lekki hałas, ponieważ niektóre pojazdy mają słabą izolację akustyczną.

Jednak bardziej słyszalny dźwięk zawieszenia może być spowodowany przez luźne pręty łączące dolne drążki stabilizacyjne. W nie tak szczęśliwym przypadku, tuleje zawieszenia mogą być zużyte. Zwykle ich wymiana jest dość kosztowna, ponieważ wymaga więcej godzin pracy specjalisty w warsztacie.

Wycieki płynów

Płyny i wycieki cieczy należą do kwestii, których nie należy bagatelizować przy zakupie używanego samochodu. Aby upewnić się, że uszczelki i uszczelniacze są w dobrym stanie, należy odwiedzić poprosić sprzedawcę, aby przed Twoim przyjazdem nie ruszał samochodu. Po przybyciu, sprawdź podłogę pod wnęką silnika i tył samochodu pod kątem wszelkich wycieków, jak również wykonaj zimny start silnika.

Niektóre nieszczelne miejsca można szybko naprawić, ale wyciekające paliwo lub olej mogą okazać się nie lada kłopotem finansowym. Samochód może również nie przejść przeglądu technicznego, zmuszając właścicieli do szukania niewygodnych alternatywnych rozwiązań transportowych.

Każdy używany samochód ma swoją unikalną historię. Upewnij się, że przeprowadzisz dokładną weryfikację po przyjeździe, aby dokładnie obejrzeć samochód. Poproś swoich przyjaciół, którzy są bardziej zorientowani w samochodach, aby pojechali z Tobą lub przyprowadź samochód, który chcesz kupić do warsztatu, żeby przyjrzeć się bliżej ważnym częściom.

O zakup niewłaściwego auta nie jest trudno - zrób wszystko, aby tego uniknąć. Zamów raport historii pojazdu SprawdźAUTO. Dzięki niemu być może zaoszczędzisz tysiące złotych lub wręcz przeciwnie - nabierzesz zaufania do sprzedawcy i do samochodu.