Co to jest VIN?

  • Feb 9th, 2022
  • 3 min read
Co to jest VIN?

VIN jest skrótem od angielskiego "Vehicle Identification Number". Każdy wyprodukowany samochód posiada swój unikalny numer identyfikacyjny. Mówiąc inaczej, VIN dla samochodów jest taki sam jak numer PESEL dla każdego obywatela.

Od 1981 roku nie było przyjętego standardu dla numerów VIN w przemyśle motoryzacyjnym. Różni producenci stosowali różne formaty. Jednak w 1981 roku wszystkie sprzedawane pojazdy drogowe musiały otrzymać 17-symbolowy numer VIN bez liter O(o), I(i), oraz Q(q), aby uniknąć pomyłek z cyframi 0, 1, oraz 9.

Istnieją jednak wyjątki na niektórych rynkach ze świata. Na przykład, samochody produkowane na japoński rynek krajowy mają różne oznaczenia, aby zidentyfikować unikalne samochody. W Japonii do dziś używa się numerów ramowych. Główna różnica między nimi polega na tym, że w numerach ramowych używa się od 9 do 12 znaków alfanumerycznych.

Dlaczego samochody potrzebują numeru VIN?

Celem numeru VIN jest oddzielenie od siebie poszczególnych samochodów. Działa to podobnie do osobistej dokumentacji medycznej, gdzie lekarze mogą obserwować historię każdego pacjenta. Tak samo jest z samochodami.

Dzięki numerowi identyfikacyjnemu pojazdu władze państwowe mogą sprawdzić, czy samochód został w pewnym momencie zezłomowany, czy też nie. Numery VIN są również wykorzystywane do przetwarzania informacji o wycofaniu pojazdu z ruchu. Ponieważ wszystkie samochody posiadają unikalną identyfikację, możliwe jest również sprawdzenie historii każdego konkretnego samochodu. Jest to niezwykle ważne, aby zrobić to przed zakupem używanego samochodu.

Rynek samochodów używanych jest pełen tajemnic i czasami pojazdy mogą mieć nieodpowiedzialnych właścicieli. Brakujące harmonogramy serwisowe to jedno, ale niektórzy sprzedawcy nie mówią prawdy o historii wypadków, którym uległ samochód.

17-znakowy numer VIN może ujawnić, przez co przeszedł samochód. Ta informacja może być cenna zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Jeśli samochód posiada dobre zapisy historyczne, cena sprzedaży może być wyższa. Jednak samochody z kiepską historią wypadków i wysokim przebiegiem powinno się omijać wszelkimi sposobami.

Gdzie znaleźć numer VIN?

Numer VIN konkretnego pojazdu jest umieszczony w kilku miejscach. Ważne jest, aby sprawdzić wszystkie numery VIN na danym samochodzie. Numery dla danego samochodu muszą być dokładnie takie same.

Dwa najprostsze sposoby na znalezienie numeru VIN to spojrzenie na dokumenty samochodu lub sprawdzenie dolnego rogu pojazdu - po stronie kierowcy na przedniej szybie.

Numer identyfikacyjny pojazdu jest również wytłoczony na nadwoziu samochodu. Jest on zazwyczaj zakryty przez niektóre panele nadwozia. 17-znakowy ciąg alfanumeryczny można zobaczyć w dolnej części słupka B po otwarciu drzwi kierowcy.

Numer VIN może być również wytłoczony we wnęce silnika, na podłodze w bagażniku, a nawet na bloku silnika.

Jak czytać numer VIN?

Jest prawie niemożliwe, aby zrozumieć znaczenie każdego kodu VIN bez internetowych narzędzi dekodujących. Jednak w rzeczywistości 17-znakowy numer VIN ma swoje znaczenie. W tym ciągu alfanumerycznym znajduje się wiele różnych informacji.

Na przykład, pierwszy symbol ujawnia, gdzie pojazd został pierwotnie zbudowany. Podczas gdy ostatnie sześć cyfr podaje tylko numer seryjny danego samochodu. Producentom lub oficjalnym sprzedawcom samochodów numery te mogą powiedzieć o wiele więcej.

Oto jak odczytywać numer VIN:

  • 1. znak: miejsce, w którym samochód został zmontowany
  • 2. i 3. znak: producent samochodu
  • 4 do 8 znak: marka pojazdu, typ silnika i numer silnika
  • 9 znak: numer bezpieczeństwa, który zatwierdza cały VIN
  • 10. znak: rok produkcji danego samochodu
  • 11 znak: w którym zakładzie produkcyjnym został wyprodukowany samochód
  • 12-17 znak: numer seryjny samochodu

W pełni zdekodowane informacje są dostępne w każdym raporcie historii pojazdu SprawdźAUTO.

Jak sprawdzić VIN?

Sprawdzenie numeru VIN jest naprawdę łatwe i można to zrobić w kilku prostych krokach. Wystarczy wpisać numer VIN do paska wyszukiwania SprawdźAUTO i nacisnąć przycisk UZYSKAJ INFORMACJE (GET INFO).

Kilka chwil później uzyskasz dostęp do wszystkich cennych informacji na temat używanego samochodu, który chcesz kupić lub sprzedać. Ponieważ numer VIN może ujawnić historię samochodu, numer VIN warto sprawdzić jeszcze przed sprawdzeniem samochodu w warsztacie.